INSPIRACJEtl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-stereotypy.JPGtl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-jezyk.JPG

ŚLONSK NIY MA PO ZADKU

Na strona "Onetu" można znaleść zaproszenie do przeczytania cotygodniowego felietonu Marka Szołtyska pisanego śląską gwarą. Autor jest pisarzem, publicystą, dziennikarzem, fotoreporterem, nauczycielem historii, ale przede wszystkim Ślązokiem i autorem wielu poczytnych książek o Śląsku.

My także zachęcamy do przeczytania, niezwykle inspirującego artykułu pt.: "Ślonsk niy ma po zadku"

tl_files/rokregionow.zhp.pl/GONYSLASK.jpg
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-folklor.JPG

ŚWIĄTECZNA JAZDA

Nadchodzą Święta Wielkanocne a to dobry czas aby przypomnieć o świątecznych tradycjach. Tak jak podczas siedmiu wcześniejszych edycji, także i teraz Muzeum Śląskie przygotowało specjalną świąteczną wystawę w zabytkowym wagonie Tramwajów Śląskich S.A.

Więcej informacji można zaczerpnąć na stronie organizatora.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/tramwaj.jpg
 tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-jezyk.JPG

ŚLUNSKO GODKA W REKLAMIE

Auchan Mikołów z pomocą Towarzystwa Pro Loquela Silesiana już po raz drugi, z okazji swoich urodzin przygotował specjalną gazetkę po śląsku. Także wiele małych sklepów na Śąsku, używa te go chwytu marketingowego, który jednocześnie  po za promocją sklepu promuje też kulturę mowy śląskiej.

Pomysł przedni i wykonanie doskonałe. Zobaczcie sami.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/reklama.jpg
 tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-folklor.JPG

SZOPKA KRAKOWSKA

Zwyczajem regionu małopolskiego są szopki krakowskie. Barwne, nie raz fantazyjne budyneczki przedstawiające moment Bożego Narodzenia, są dziełem nie raz całych rodzin. Największym corocznym konkursie na najpiękniejszą Szopkę Krakowską, odbywa się w okolicach świąt Bożego Narodzenia na krakowskim rynku. Największą tego typu budowlę można podziwiać w krakowskim kościele franciszkanów.

Więcej szczegółów na stronie konkursu.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/Szopka_krakowska.jpg
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-folklor.JPG

PALMA

Czy w małopolsce zostanie pobity ubiegłoroczny rekord na najwyższą palmę wielkanocną? 36 metrów- tyle miała ubiegłoroczna zwyciężczyni z Lipnicy. Tradycja układania barwnych wiązanek jest nierozerwalną częścią tradycji świąt Wielkiej Nocy i ludowego folkloru.

Więcej o konkursie w artykul.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/Najwyzsza-palma.jpg

tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-historia.JPGtl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-postacie.JPG

Na skwerze ks. Twardowskiego już można oglądać wystawę plenerową XIX-w. zdjęć Karola Beyera, jednego z pierwszych fotografów stolicy. Więcej o warszawskim przedsięwzięciu na stronie Domu Spotkań z Historią.

 

 

 

tl_files/rokregionow.zhp.pl/Beyer.png

 

tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-jezyk.JPG

Kajko i Kokosz... po śląsku i kaszubsku. Czas na gwarę z innych regionów! Więcej o komiksie przeczytasz tutaj.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/kajko-i-kokosz_200x200.thumbnail.jpg

 

tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-historia.JPGtl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-kulinaria.JPG

 

 

Atrakcje Jury Krakowsko - Częstochowskiej w reportażach  - wszystko co najlepsze pokazane w filmach na stronie Związku Gmin Jurajskich.

Zapraszamy!

tl_files/rokregionow.zhp.pl/Bez tytulu.png
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-przyroda.jpg

Na narty tylko na południe? Mieszkańcy powiatu suwalskiego udowodnili, że nie! W miniony weekend odbyły się zawody o Puchar Starosty Suwalskiego. A wszystko dzięki pięknym okolicznościom przyrody.

Więcej na stronie serwisu regionalnego.

 

tl_files/rokregionow.zhp.pl/baner20101216903-728651187.gif
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-miejsca.JPG Pałuki o każdej porze roku, a nawet dnia i nocy, i to z każdego zakątka kraju? Tak! Wirtualne zwiedzanie w świetnej jakości zdjęć na stronie Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Zapraszamy! tl_files/rokregionow.zhp.pl/znin.JPG
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-miejsca.JPG

Stolica polskiego filmu, czyli HollyŁódź zaprasza! Aleja Gwiazd, Wytwórnia Filmów Fabularnych, Szkoła Teatralna - wszystko w jednym miejscu. Łodź zaprasza do zwiedzania szlakiem filmowego miasta.

Cała historia na stronie Urzędu Miasta.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/uml.jpg

 

tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-kulinaria.JPG

Lubelskie prezentuje swoje wyroby regionalne podczas światowych targów BioFach w Norymberdze. Projekt zaistniał przy współpracy z woj. podkarpackim. Zachęcamy do odwiedzenia lubelskie.pl.

 


 

tl_files/rokregionow.zhp.pl/BF_2012_Logo_rgb_orange.jpg

 

tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-miejsca.JPG Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy przeprowadziło w styczniu "Rajd Karabanowa" trasą bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (woj. lubuskie). Ciekawy program można zobaczyć tutaj. Zachęcamy także do obejrzenia niezwykle efektownych zdjęć z MRU. tl_files/rokregionow.zhp.pl/MRU.png
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-kulinaria.JPG

W ramach unijnego projektu urzędnicy woj. podlaskiego zebrali przepisy kulinarne swojego regionu. Akcja zaangażowała wiele powiatów, a zebrany materiał można zobaczyć tutaj. Potrafilibyście ugotować te smakołyki? Może warto spróbować.

 


tl_files/rokregionow.zhp.pl/wrota podlasia.png
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-folklor.JPG

W maju 2012 r. odbędzie się kolejna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Będą podczas nich prezentowane zabytki architektury drewnianej regionu. Szczegóły na stronach województwa.


   tl_files/rokregionow.zhp.pl/malopolskie.pl-logo.png 
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-folklor.JPG

Łącząc regiony, z okazji 653 rocznicy nadania praw miejskich, Burmistrz Kamienia Krajeńskiego zaprasza na wyjątkowy koncert! Zabrzmią bowiem podczas niego śląskie melodie - będzie to Koncert Gwiazd Śląskiej Listy Szlagierów Telewizji Silesia. Szczegóły na portalu e-krajna.pl.

 

 


tl_files/rokregionow.zhp.pl/koncert.jpg
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-historia.JPG

Muzeum Historii Polski ogłosiło konkurs "Patriotyzm Jutra". Wpiera on innowacyjne działania i projekty dotyczące pielęgnowania tradycji narodowej i regionalnej.

Zostało jeszcze kilka dni, by zgłosić udział!

Szczegóły na stronie muzeum.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/mhp.png
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-folklor.JPG

Oto, jak zespół folklorystyczny "Wielkopolanie" świętował 50 - lecie swojej działalności: w specjalnym autobusie można było podróżować po Poznaniu, słuchając pieśni i oglądając regionalne stroje.

Więcej przeczytać można na stronie zespołu.

 


tl_files/rokregionow.zhp.pl/tram5.JPG
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-postacie.JPG

Każdy region ma postać, która wpłynęła na bieg jego historii, włożyła spory wkład w budowanie kultury, przyczyniła się do rozkwitu. Dla Pomorza taką osobą jest fotograf Jan Maziejuk.

Zapraszamy do odwiedzenia portalu regionalnego, gdzie znajduje się opis wyjątkowego, jubileuszowego albumu, wydanego przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku - na 50-lecie pracy artysty.

 

 

 


tl_files/rokregionow.zhp.pl/Maziejuk.jpg
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-przyroda.jpg

W listopadzie ubiegłego roku miał miejsce finał konkursu na  siedem przyrodniczych cudów świata. W ścisłym finale znalazły się Mazury - niekwestionowany lider wsród Polskich krain jezior.

Akcji towarzyszyła wielka kampania promocyjna regionu - w tym koncerty, konkursy, spoty reklamowe. W rezultacie Mazury znalazły się na 14. miejscu wśród wszystkich niezwykłych miejsc świata!

Zachęcamy do odwiedzenia strony promocyjnej, z której wyciągnąć można sporo inspirujących przykładów działań w Roku Regionów.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/mazury_cud_natury.jpg

tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-jezyk.JPG

tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-miejsca.JPG

 "Alfabet kaszubski" ('Kaszëbsczé nótë') to popularna piosenka, pomocna w nauce języka kaszubskiego. Śpiewa się ją z wykorzystaniem specjanej planszy z obrazkami.

Samorząd Wejherowa - stolicy północnych Kaszub - postanowił wykreować nową atrakcję turystyczną w oparciu o Kaszëbsczé nótë - Szlak Alfabetu Kaszubskiego ma się składać z 16 umieszczonych w tym mieście granitowych kolumn z rzeźbami, ilustrującymi poszczególne motywy, o których śpiewa się w słynnej piosence. Na razie stanęły 3 rzeźby, odpowiadające słowom: To je krótczi, to je dłëdżi, to kaszëbskô stolëca.To są basë, to są skrzëpczi... Czekamy zatem na rzeźbę, która òznaczô Kaszëba :)

Posłuchaj piosenki "Kaszëbsczé nótë"

Szlak Alfabetu Kaszubskiego

 
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-kulinaria.JPG

Na stronach internetowych Komisji Europejskiej znaleźć można listę polskich chronionych produktów spożywczych, czyli takich, które wyrabiać można tylko w danym kraju i regionie, posiadając specjalną licencję. Aby produkty trafiły na listę, należy udokumentować ich wyjątkowe znaczenie dla kultury regionu. Czy Wasz region ma swój kulinarny symbol?

Lista wraz z wyszukiwarką znajduje się na stronie KE.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/KE.png
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-folklor.JPG

Tydzień Kultury Beskidzkiej - festiwal folklorystyczny odbywający się od 1964 r. zawsze w sierpniu, na terenie Wisły Żywca, Szczyrku, Oświęcimia i Makowia Podhalańskiego. Organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w sześciu miastach odbywają się koncerty zespołów polskich i zagranicznych, które prezentują oryginalne bogactwo ludowej muzyki, tańca, śpiewu, obrzędów i zwyczajów, ludowi artyści zaś prezentują swoją twórczość, a organizacje i instytucje kultury osiągnięcia w zakresie ochrony, dokumentacji i popularyzowania dorobku ludowej kultury. Pierwsza edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbyła się w 1964 r. w Wiśle, jednak tradycjami festiwal sięga przedwojennego "Święta Gór".


Więcej informacji można zaczerpnąć na stronie organizatora.

   tl_files/rokregionow.zhp.pl/Tydzien Kultury Beskidzkiej.jpg
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-postacie.JPG

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina promuje zajęcia edukacyjne w muzeum poświęconym wielkiemu pianiście. Są one dostępne dla grup zorganizowanych w każdym wieku, a ze względu na niezwykłe środki przekazu mogą stać się elementem ciekawego harcerskiego działania.

Polecamy wszystkim, nie tylko warszawiakom, zapoznanie się z akcjami Instytutu promującymi postać artysty. W końcu jest on wyjątkową postacią - symbolem Warszawy, ale też ważną osobą dla wielu Polaków. No i nie przez przypadek jego sylwetka zdobi "regionalne" logo postaci...

Szczegóły zajęć na stronie NIFC.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/logo_pl.gif

tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-jezyk.JPG

'Niewolnica Isaura' przemówiła po śląsku

W drugiej połowie października 2008 roku, kanał TV SILESIA rozpoczął emisję popularnej przed laty w Polsce telenoweli "Niewolnica Isaura". Stacja nadawała brazylijską produkcję z tłumaczeniem w gwarze śląskiej.

- To był pewien eksperyment śląsko-telenowelowo-satyryczny - wypowiedział się Sławomir Zieliński, dyrektor programowy TVS. - Pomysł podsunął nam Marek Szołtysek (śląski dziennikarz i pisarz, prowadzący w TVS program "S2 Śląsk" - przyp. red.), który wymyślił, że powinniśmy emitować popularne kiedyś seriale po śląsku.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronach stacji TVS  

tl_files/rokregionow.zhp.pl/tvs_logo.png

tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-miejsca.JPG

W ubiegłe wakacje odbył się ogólnopolski konkurs promujący ciekawe miejsca w całej Polsce. Zadaniem uczestników było odwiedzenie w określonym czasie jak największej liczby tych miejsc. Potraficie sobie wyobrazić tę niesamowitą przygodę? Jesteście ciekawi, kto zdobył największą ilość punktów? 

Zajrzyjcie na stronę akcji.

 

 

 

 

 

 

tl_files/rokregionow.zhp.pl/konkurs.png
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-historia.JPG

100 aktorów. Pirotechnicy, pojazdy, broń. Prawdziwe przeżycie. Widowisko historyczne "Na szlaku Hubala" w 2011 r. obejrzało ponad 2000 osób.

Celem imprezy było przybliżenie historii jednej z najsłynniejszych brygad partyzanckich II wojny światowej - grupy mjra Hubala z kielecczyzny.

Materiał na stronie TVP.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/hubal.jpg
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-folklor.JPG

W sierpniu na bieszczadzkiej ziemi po raz kolejny odbędzie się niezwykłe widowisko - Spotkania Ze Sztuką "Rozsypaniec". Będzie to niepowtarzalna okazja do poznania kultury i folkloru tego regionu. Polecamy i zachęcamy do bliższego zapoznania, a być może zaowocuje to współpracą!

Szczegóły na stronie festiwalu.

 

 

tl_files/rokregionow.zhp.pl/10064573.jpg
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-historia.JPG

Dziś, 27 grudnia przypada rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Na stronie 27grudnia.pl znaleźć można m.in. plan obchodów rocznicy, mapę powstania, galerię postaci, przydatne zdjęcia i film. 

Możemy wykorzystać ten czas na działania propagujące historię regionu.

Strona pod patronatem Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/Bez tytulu.jpg
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-stereotypy.JPG

W Święta pojawił się w TVP program "Między nami Polakami". Gwiazdy prezentowały regionalne tradycje, w ciekawy sposób ukazano cechy mieszkańców regionów oraz stereotypy na ich temat. Nie zabrakło śmiechu i dobrej zabawy. Poznaniaków uznano jednak za bardzo skąpych i niegościnnych. Co na to nasi Wielkopolanie? Macie pomysł na zmianę tego poglądu?

Więcej na stronie TVP oraz portalu epoznan.pl.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/f2.jpg
tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-historia.JPG

Ratowanie zabytkowego cmentarza w Orzegowie - projekt historyczno-kulturowy Towarzystwa Miłośników Orzegowa oraz 77 Rudzkiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej, polegający na przeprowadzeniu kampanii świadomościowej wśród mieszkańców Orzegowa, poświęconej zdewastowanemu, zarośniętemu i zapomnianemu cmentarzowi, stanowiącemu cenne świadectwo historii Rudy Śląskiej. Działania zapoczątkowane przez 77 RGDH "Twierdza" polegały na opiekowaniu się grobami powstańców śląskich. W 2008 TMO postanowiło zająć się ochroną tego miejsca: zorganizowano społęczną akcję porządkowania nekropolii, wycięto zarośla, wyczyszczono cmentarz ze śmieci. Od 2009 roku przez Towarzystwo i harcerzy organizowana jest coroczna kwesta - do dziś na cele renowacji cmentarza zebrano łącznie ponad 25 000 zł. Z zachowanych elementów odtworzono ponad 40 zabytkowych nagrobków, zabezpieczono przed dalszym niszczeniem 116 unikatowych krzyży. W czerwcu 2012 roku powróci na swoje miejsce odtworzone mauzoleum górnicze. Ciekawą formą uświadamiającą wartość tego miejsca są prowadzone przez 77 RGDH „lekcje cmentarne" w których wzięło już udział ponad 600 uczniów z rudzkich szkół.

Więcej informacji na stronie TMO i galerii  77 RGDH.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/herb Orzegowa.jpg

tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-przyroda.jpg

„Ruda a zielona"  to projekt turystyczno-edukacyjny Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew, wynikający    z   potrzeb obywateli miasta Ruda Śląska. Trzeba było uświadomić mieszkańcom wartość turystyczną i kulturową ich miasta. W ramach projektu przeprowadzono akcję promującą walory przyrodnicze (tereny zielone, drzewa pomnikowe) i historyczne (obiekty i zabytki przemysłowe oraz kulturowe) z uwzględnieniem części terytorium niektórych miast i gmin ościennych, wykorzystanie ich w procesie dydaktycznym w szkołach oraz do celów turystyki indywidualnej, rodzinnej, pieszej i rowerowej. Dzięki projektowi stworzono ponad 20 szlaków turystycznych w mieście oraz wydano 4 przewodniki turystyczne. Projekt cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że doczekano się drugiej edycji - „Ruda a zielona BIS".

Więcej informacji na stronie towarzystwa.

 tl_files/rokregionow.zhp.pl/27539_125174924173097_3339_n.jpg

tl_files/rokregionow.zhp.pl/inspiracje-jezyk.JPG

Ślabikórz niy dló bajtli - czyli zbiór pogawędek o gwarze śląskiej - to tylko jedna z inicjatyw stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana. Wśród innych ich projektów promujących gwarę regionalną znajdziemy między innymi konkurs na najpiękiniejsze polskie słowo; "Notageld" - doroczną nagrodę dla osób dbających o regionalne dziedzictwo, tradycję i język; komisję kodyfikacyjną gwary śląskiej; podręcznik do nauki podstaw kultury i mowy śląskiej - Śląski elementarz - Przez oświatę do kultury regionalnej; a także projekt Wikipedia po naszymu.

Więcej informacji na stronie stowarzyszenia.

tl_files/rokregionow.zhp.pl/slabikorzniydlobajtli.jpg