Harcerska Odznaka Regionalna

2012-11-08 02:35 przez Polska Myśląca

 

 

tl_files/rokregionow.zhp.pl/4zywioly1.gifDostawcą znaczków Harcerskiej Odznaki Regionalnej dla drużyn, które z pozytywnym wynikiem zrealizowały zadania Roku Regionów, jest Składnica Harcerska "4 Żywioły". HOR ma postać metalowego znaczka w kształcie puzzla o wyglądzie właściwym dla danej sfery RR, o wymiarach 12 * 12 mm, przypinanego na bolec do patki kieszeni munduru. Cena pojedynczego znaczka (znaczek w jednej sferze) to 5,40 zł.


Zamówienia na znaczki uprawnione drużyny mogą składać zamówienia do dnia 23 listopada br. za pośrednictwem elektronicznego formularza.Aby zamówienie zostało zrealizowane, należy w terminie do 23 listopada br. dokonać wpłaty należności. Kwotę należności uzyskujemy, mnożąc łączną liczbę zamawianych znaczków, przez cenę za sztukę 5,40 zł i dodając koszt przesyłki, wyliczony według zasad określonych na stronie składnicy
(dla HOR dostępna jest tylko opcja przesyłki kurierskiej lub pocztowej po uiszczeniu przedpłaty). Wpłat dokonujemy na konto Składnicy Harcerskiej "4 Żywioły" nr 60 1050 1038 1000 0090 6288 6586 (ING Bank Śląski) w terminie do 23 listopada 2012 r., wpisując w tytule przelewu słowa "Wpłata za HOR" + numer i nazwę drużyny oraz region.

 


Co miało wpływ na wynik drużyny w Roku Regionów?

2012-10-15 23:55 przez Polska Myśląca

 

tl_files/rokregionow.zhp.pl/rokregionow_winieta.png

 

Zgodnie z treścią podręcznika Roku Regionów i informacji przesłanych drużynom po zakończeniu zgłoszeń, na wynik drużyny w Roku Regionów miały wpływ następujące czynniki:

 • wartość poznawcza działań drużyny, w tym poziom merytoryczny, korzystanie z fachowych źródeł wiedzy,
 • atrakcyjność pierwszego kroku dla członków drużyny (w tym odbycie wyprawy)
  wyrazistość, atrakcyjność przekazu w drugim kroku (ciekawe, nowoczesne środki i metody),
 • faktyczny krąg odbiorców kampanii świadomościowej w drugim kroku,
 • potencjalne rezultaty kampanii świadomościowej (czy rzeczywiście mogła obudzić albo wzmocnić tożsamość regionalną),
 • harcerscy i nieharcerscy partnerzy faktycznie zaangażowani w działania drużyny w ramach RR,
 • liczba sfer RR, w których drużyna na satysfakcjonującym poziomie zrealizowała oba kroki: krok 1 i krok 2,
 • wiarygodność, szczegółowość, rzeczowość i atrakcyjność meldunku (w tym wskazanie, czego się rzeczywiście nauczylismy i co się dokładnie działo, a także zwracanie uwagi na rezultaty, nie tylko na przebieg działań),
 • czy i na jakim poziomie zdobywano sprawności Roku Regionów,
 • jakość fan page'a regionu na FB oraz liczba jego fanów,
 • nagłośnienie działań drużyny w ramach FB (prasa, telewizja, Internet).

 

Słaby wynik drużyny albo niezdobycie Harcerskiej Odznaki Regionalnej najczęściej są spowodowane następującymi czynnikami:

 • działania drużyny były związane z samym tylko poznawaniem i prezentowaniem regionu, bez szukania i eksponowania cech typowych, charakterystycznych, wyróżniających region od innych (w konsekwencji drużyna w swoich działaniach pokazywała tematy, które wcale nie są typowe dla jej regionu i nie odróżniają go od innych - np. bigos jako potrawa regionalna czy wystawa o roślinach łąkowych, które można spotkać w całej Polsce),
 • drużyna zajęła się zagadnieniami powiązanymi wyłącznie z tożsamością lokalną, a nie regionalną (np. poznawanie rodzinnego miasta bez zwracania uwagi na to, co nas łączy z mieszkańcami innych obszarów naszego regionu),
 • drużyna skupiła się na działaniach pożytecznych dla regionu (np. segregacja śmieci, sprzątanie lasów), ale niezwiązanych bezpośrednio z tożsamością regionalną,
 • meldunek jest mało wiarygodny – drużyna pisze, co zrobiła, ale nie przedstawia dowodów (szczegółowych opisów, zdjęć, filmów, wypracowanych rezultatów; czasem meldunek jest tak napisany, że mogła go stworzyć jedna osoba, beż żadnej pracy drużyny),
 • drużyna nie zrozumiała, co znaczy "wyjście na zewnątrz" w drugim kroku i zamiast skierować swoje działania do mieszkańców regionu, zwłaszcza spoza ZHP - ... wyszła w teren,
 • drużyna ograniczyła swoje oddziaływanie do szkoły, osiedla lub hufca, nie próbując dotrzeć do szerszego grona mieszkańców regionu.

Najczęstszym powodem niezdobycia przez drużynę Harcerskiej Odznaki Regionalnej w danej sferze było nieprzeprowadzenie przez drużynę drugiego kroku albo opisanie i udokumentowanie go tak słabo, że nie wiadomo, jakie były jego rezultaty (a czasem nawet jaki był jego przebieg).

Wiele drużyn przeprowadziło bardzo wartościowe działania, które nie mają jednak związku z tożsamością regionalną, a bardziej z tożsamością lokalną. Wówczas działania drużyny są często punktowane bardzo wysoko, a jednocześnie drużyna nie zdobywa HOR. I odwrotnie - niektóre drużyny zdobyły HOR, ale osiagnęły bardzo słaby wynik punktowy ze względu na nieangażowanie partnerów, brak oparcia w rzetelnych źródłach informacji, mało atrakcyjne formy pracy i oddziaływania na zewnątrz, skrótowy opis działań itp.


 

Ranking Roku Regionów opublikowany!

2012-10-15 23:21 przez Polska Myśląca

 

Znamy jutl_files/rokregionow.zhp.pl/rr.pngż ranking Roku Regionów. Tytuł Drużyny Roku Regionów zdobyły ex aequo:

 • 69 Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Pyszczydła”, Hufiec Zamość, Chorągiew Lubelska (region: Zamojszczyzna)
 • 15 Drużyna Harcerska "Lipczanie", Hufiec Lubań, Chorągiew Dolnośląska (region: Górne Łużyce)
 • 13 Drużyna Starszoharcerska "Fatamorgana" im. gen. broni Stanisława Maczka, Hufiec Żagań, Chorągiew Ziemi Lubuskiej (region: Dolny Śląsk).

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się ponadto drużyny z Kielecczyzny, Mazowsza, Krainy Dolnego Sanu, Pałuk i Kurpiowszczyzny.

Biorąc pod uwagę niewypełnienie przez żaden z regionów wymagań na tytuł Złotego Regionu, zespół RR oparł klasyfikację regionów na wynikach drużyn z uwzględnieniem ich liczby w regionie oraz liczby drużyn, które przystąpiły do projektu, ale nie wykonały zadań. Na tej podstawie wyłoniono trzy regiony, którym przysługuje tytuł Złotego Regionu. Są to: Zamojszczyzna, Kraina Dolnego Sanu i Podlasie.   

W opublikowanym dziś rankingu Roku Regionów można sprawdzić pozycję swojej drużyny oraz zdobyte znaczki Harcerskiej Odznaki Regionalnej.

Bliższe informacje w sprawie wręczenia wyróżnień dla zwycięskich drużyn i regionów oraz w sprawie dostępności Harcerskiej Odznaki Regionalnej będą się ukazywać w kolejnych dniach. 

Wyniki RR 15 października

2012-10-03 20:33 przez Maciej Młynarczyk

Liczba meldunków złożonych przez drużyny realizujące zadania Roku Regionów, a także bogactwo treści niektórych meldunków, przerosła nasze oczekiwania.

Dlatego sprawdzanie meldunków i tworzenie rankingu Roku Regionów potrwa dłużej, niż planowaliśmy. Żeby ranking był możliwie najbardziej obiektywny, trzeba jeszcze raz, w innych składach, przeanalizować i porównać ze sobą najlepsze (czyli najczęściej również najobszerniejsze) meldunki.

Wyniki ukażą się do 15 października. Odpowiedniemu przesunięciu ulegnie również termin podania informacji o cenie znaczków RR.

Wszystkich zainteresowanych końcowymi wynikami prosimy o cierpliwość.

 

Ostatnie dni na składanie meldunków

2012-08-20 20:14 przez Polska Myśląca

 

Zostało już tylko kilka dni na zakończenie działań i złożenie meldunków z drugiego kroku. Wielu ma to już za sobą, niektórzy jeszcze czekają na ostatni sygnał. To już :)

Pamiętając o problemach, jakich wiele drużyn doświadczyło wiosną, składając meldunki z pierwszego kroku, zachęcam, żeby tym razem meldunek złożyć na kilka dni przed upływem terminu - jeśli między 28 a 31 sierpnia liczba osób próbujących złożyć meldunek będzie tak duża, jak wiosną - znów może się pojawić zator.


Tym razem jednak
1 września aplikacja meldunkowa zostanie już ostatecznie wyłączona. Warto zatem przesłać swoje meldunki wcześniej - również ze względu na ewentualną pomoc techniczną, której w ostatnich dniach, w natłoku zgłoszeń, możemy po prostu nie zdążyć udzielić.

Składanie meldunków wygląda tak, jak w pierwszym kroku. Chcąc dopisać meldunek z kroku 2 do wprowadzonej już akcji, klikamy "Edytuj akcję" i wprowadzamy dodatkowe informacje. W szczególnych sytuacjach, które omawialiśmy indywidualnie, można też wprowadzić nową akcję ("Dodaj akcję").


Jedyna różnica w porównaniu z pierwszym krokiem dotyczy Facebooka: przed 1 września na fan page'u Roku Regionów na facebooku powinny zostać przez Was wklejone linki do stron społecznościowych Waszych regionów. 


Przez cały wrzesień będzie trwała analiza meldunków. Ranking Roku Regionów, zwycięskie regiony i drużyny zostaną ogłoszone na początku października. W październiku też pojawią się znaczki Roku Regionów. W zależności od liczby drużyn, które pomyślnie ukończą Rok Regionów, ustalona zostanie cena jednostkowa i będzie można składać na nie zamówienia.